Wordpress-Plugins-01-1469176570

Dünyanın en çok kullanılan CMS platformu WordPress, site sahiplerine geliştiriciler sayesinde binlerce farklı eklenti kullanma imkanı sunuyor. Her ne kadar binlerce eklentinin olması iyi gibi gözükse de tecrübesiz site sahipleri için aynı şeyi söyleyemiyoruz çünkü binlerce eklentinin içinde hangisi seçeneğini bilmiyor ve ihtiyacı olan eklentiye ulaşamıyor. Uzun lafın kısası bu sorundan yola çıkarak wordpress kullanıcılarına faydalı olması için WordPress’te kurulu olması gereken eklentiler hakkında bilgi verici bir makale hazırladık.

Bu listede birbiriyle aynı işlevi olan eklentilere yer vermedik.


1. Jetpack

Bizim için bir wordpress sitesinin vazgeçilmezi Jetpack eklentisidir. Jetpack eklentisi sayesinde sitenizin güvenliğini sağlayabiliyor, istatistiklerini tutabiliyor bunlar yetmezmiş gibi 50’den fazla farklı özelliği içerisinde barındırıyor.

Wordpress Tema

2. Rank Math Seo

Herkesin bildiği gibi bir sitenin çok fazla ziyaret edilebilmesi için arama motorlarının bazı isteklerini yerine getirmesi lazım. Bu eklenti arama motorlarının isteklerini karşılıyor ve sitenizi arama motorlarının seveceği bir yapıya sokuyor. 

Birçok bileşeni içerisinde barındıran Rank Math Seo, eklenti sayınızıda optimize tutmaya yarıyor.


3. Google XML Site Haritaları

Arama motorlarına sitenizi kayıt ettiğinizde sizden site haritası talep etmekte bunu sebebi sitenize yeni bir şey eklendiğinde arama motorlarının haberdar edilmesi. İşte bu eklenti bu noktaya devreye giriyor ve sitenizin haritasını oluşturuyor.


4. Smush Image Compression and Optimization

Sıra geldi sitenizi hızlandırmaya! Bu eklenti sitenizde bulunan resimleri olabildiğinde kalitesinden ödün vermeden optimize eder böylelikle gözle görülür bir hız artışı meydana gelir.


5.Litespeed Cache

Sitenizi hızlandırmaya devam! Bu eklenti sitenizde bulunan js, css dosyalarını birleştirir, ön bellekleme işlemi yapar ve kaynak kod boyutunu minimize eder.


6. Akismet Anti-Spam

Spam’dan korunun! Bir çok sebeple wordpress sitelerinde bulunan yorum alanları kötü emelleri olan kişiler tarafından spam yağmuruna tutulabiliyor bunları engellemenin en kolay ve basit yolu Akismet eklentisini kullanmak.


7. Contact Form 7

İletişimi Kesmeyin! Bu eklenti sitenizin herhangi bir noktasına ziyaretçilerinizden size geri dönüşler almak için bir form ekleme imkanı veriyor


8.UpdraftPlus

Garantide Kalın! 1 dakika sonra ne olacağı belli değil bu sebeple sitenizin yedeğini belli aralıklarla almak bir nebze olsun sitenizi garanti altında tutar bu eklenti sitenizin manuel veya otomatik olarak yedeğini almaya yarar.


9.Insert Post Ads

Para Kazanmaya Başlayın! Bu eklenti sayesinde sitenizde bulunan yazılara reklam ekleyebilirsiniz.

10.Table of Contents Plus

Kesinlikle bir blog sitesinde olmazsa olmaz bir eklenti diyebiliriz, ziyaretçilerinize yazılarınızın başlıklarını hemen girişte gösterebiliyorsunuz ve ziyaretçiniz direk o başlığı okumaya başlayabiliyor. Hem kullanıcı deneyimi açısından hemde Google açısından mükemmel bir özellik1

Yorum Yap
Bir Cevap Yaz

Yapılan Yorumlar
Teknokutu

Farklı bir eklenti ararken bu yazıya rastladım. Bazı yaşadığım ve çözmek istediğim soruyu da cevapladınız. Teşekkürler.

Cevapla
İZMİT KURYE

Kesinlikle Bu, bu konuda şimdiye kadar karşılaştığım en basit ve en iyi çözümler olabilir. Bu çok faydalı blog yazısı için teşekkür ederim. Ek olarak, kişisel bir tonu olan makaleler yazmaktan zevk alıyorum. Okuyucunun daha önemli ve bana daha fazla inanmaya meyilli hissettirdiğini hissediyorum.

Cevapla

Wordpress Tema

kanews-wordpress-tema

Kanews — Wordpress Haber Teması

geoit-wordpress-tema

Geoit — Wordpress Blog&Magazine Teması

wordpress-e-ticaret-tema

Ticikan - E-Ticaret Wordpress Teması

spixer-wordpress-tema

Spixer — Wordpress Blog&Magazine Teması

dilhun-wordpress-tema

Dilhun - Çok Amaçlı Wordpress Kurumsal Teması

gmedia-wordpress-tema

Gmedia — Ücretsiz Wordpress Tema