Web dünyasında yerinizi almaya hazır mısınız? O zaman ilk yapmanız gereken şey iyi bir domain seçimi yapmak olacaktır.

Sitenizi ister perakende olarak kullanın isterseniz de çok uluslu olarak web dünyasında yer alırken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur vardır. Bunlardan ilki anahtar kelime araştırması yaparak odaklı ve popüler bir isim bulmak olmalıdır. Alan adı ile ilgili URL arama motorunda kolay görünmesine yardım etmelisiniz. Bunu sağlamak için de Keyword Discovery, WordTracker, Google Suggest  ve Overture Keyword Selector uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Diğer unsur linkin çekici olması. Bu doğrultuda da sitenin SEO’su büyük önem taşır. Yanı sıra insanların adresinizi yalnızca yazacaklarınızı değil, hatırlayacak ve paylaşacak olmalarını da hesap ederek hareket etmelisiniz. Yani alan adı webmaster ve bloggerlar için de cazibe taşıyor olmalı.

Wordpress Tema

Domain seçimi yaparken olabildiğince üst düzey olan aday adlarını tercih etmelisiniz. Özellikle uzantısı (.com) olacak olan isimleri öncelikli tutarken (.net) ya da (.org) da kötü değildir. İsim seçiminde olabildiğince tire ya da benzer işaretler yer almamalı. Fazla tire kullanımı kullanıcılarda spam duygusu yaratır ki böyledir, mutlaka kullanmanız gerekiyorsa da en fazla iki tane olmasına dikkat edin.

Halen süregelen ve endekslenen şeylerin var olduğunu da kontrol etmelisiniz. Bu uygulama için sorgulama yapabileceğiniz operatörler yer almaktadır. Daha önce kullanılmış ancak şimdi atıl durumda olan URL alırken de geçmişini taramanızda fayda vardır çünkü, kötü amaçlı, nefret ya da pornografi içeren bir site olabilir, dolayısı ile bu alandan da vazgeçmeniz gerekmektedir. Kullanılmış linklere bakarken alan adına bağlı olumsuz bağlantılar olup olmadığı da kontrol edilmesi gerekenler arasında.

Alacağınız ve domain seçimi yapacağınız ismin yapacağınız iş ile de ilgili olduğuna emin olun. Alan adını yalnızca kulağa hoş geldiği için tercih etmeyin ve olabildiğince kısa alan adı tercih edin. Alt alan adı ile dilediğiniz kadar uzanabilirsiniz ancak başlıklar daha spesifik olmalıdır ki ziyaretçileriniz için kolaylık sağlasın. Domain seçimi ile ilgili son olarak seçeceğiniz ismin kelime anlamlarına da dikkat etmek ve çift anlama gelecek isimlerden de uzak durmak yararınıza olacaktır.

Yorum Yap
Bir Cevap Yaz

Wordpress Tema

kanews-wordpress-tema

Kanews — Wordpress Haber Teması

geoit-wordpress-tema

Geoit — Wordpress Blog&Magazine Teması

wordpress-e-ticaret-tema

Ticikan - E-Ticaret Wordpress Teması

spixer-wordpress-tema

Spixer — Wordpress Blog&Magazine Teması

dilhun-wordpress-tema

Dilhun - Çok Amaçlı Wordpress Kurumsal Teması

gmedia-wordpress-tema

Gmedia — Ücretsiz Wordpress Tema

Benzer Yazılar