gutenberg-wordpress-editor

Geçtiğimiz günlerde WordPress’in 5.0 numaralı sürümü yayınlandı ve bu sürümde WordPress’te radikal değişiklikler yapıldı. Bu radikal değişikliklerden yazı editörüde nasibini aldı. Öyle ki yazı editörü tamamen değişti ve Gutenberg kod adlı yeni yazı editörü eklendi. Kimileri Gutenberg’i sevdi kimeleri ise alışkanlıklarından vazgeçemedi. Bu yazıda eski alışkanlarından vazgeçemeyen WordPress kullanıcılarına yararlı olabilecek bir faydalı bilgi paylaşacağım. Eğer WordPress 5.0 ile gelen Gutenberg yazı editörünü kullanmak yerine eski editörü kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

WordPress klasik editör için desteğini 2021 sonuna kadar sürdürecektir.

1.Yol: Eklenti Kullanın

WordPress geliştiricilerinin hazırladığı “Classic Editör” eklentisini kullanarak eski yazı editörünü WordPress 5.0 ve üstü sürümlerde kullanmaya devam edebilirsiniz. 

  • Eklentiyi sitenize kurun ve etkinleştirin
  • Sol menüde Ayarlar -> Okuma sayfasına girin
  • Defaylt editor for all users ayarını Klasik Düzenleyici olarak değiştirin.

2. Yol: Eklentisiz Çözüm

İkinci yol ise eklenti sevmeyenler için tercih edilebilecek olan yoldur. Bu yol sayesinde kullandığınız temanın functions.php dosyasına ekleyeceğiniz bir kaç satırlık kod sayesinde kolayca eski yazı editörünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Temanızın functions.php dosyasını açın ve aşağıdaki linkte bulunan kodları ekleyin.

https://gist.github.com/cagriuckan/57f7fee8a8bbd7b32dbd0b3d8fc8b757

Wordpress Temaları

Bir Cevap Yaz