wordpress-gelisterme

WordPress sitenizin kategori arşiv bağlantılarınızdaki gereksiz kategori yazısını ( kanthemes.com/kategori/wordpres-tema” ) kaldırmak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda wordpress bağlantılarından kategori yazısının nasıl kaldırılacağını tartışıyoruz.

Kategori Yazısını WordPress Linklerinden Kaldırın

WordPress’te kategori ile alakalı herhangi bir linkte varsayılan olarak /category/ veya /kategori/ ibaresi eklenir. Bu kimileri için güzel kimileri içinse gereksiz bir fazlalıktır. Bu yazımızda bu ibareyi fazlalık ve gereksiz olarak gören site sahipleri için nasıl kaldırılacaklarına dair bir kaç öneride bulunduk.

WordPress bağlantılarından kategori yazısını kaldırmak için aşağıdaki dört farklı adımdan bir tanesini uygulayabilirsiniz.

Wordpress Tema

Yöntem 1: Kalıcı Bağlantıları Kullanarak WordPress Linklerinden Kategori Yazısını Kaldır

Bu yöntem ile herhangi bir eklenti kullanmadan doğrudan WordPress Kalıcı Bağlantıları ayarlarındaki ufak bir boşluktan yararlanarak wordpress linklerindeki kategori ibaresini kaldırabilirsiniz.

İlk olarak siteadresi.com/wp-admin/ yolunu kullanarak sitenizin wordpress admin paneline giriş yapın ardından sol sidebardan Ayarlar sekmesinden üstüne gelin ve açılan menüden Kalıcı Bağlantılar linkine tıklayın. (Wp admin > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar)

Açılan sayfada genel ayarlar başlığı altındaki özel yapı seçeneğini işaretleyin ve yanındaki alana aşağıdaki kodu ekleyin.

/%category%/%postname%/

Burada önemli olan kısım /%category%/ ibaresinin olması ondan sonraki kısmı kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Daha sonra isteğe bağlı başlığı altındaki kategori temeli kısmındaki alana “.” (sadece nokta) ekleyin.

Yöntem 2: Eklenti Kullanarak WordPress Linklerinden Kategori Yazısını Kaldır

İçerik Yönetim sistemleri arasında WordPress’i öne çıkaran en önemli unsur olarak eklenti çeşitliliğini bu konuda da kullanabilir ve wordpress linklerinizden kategori ibaresini kaldırabilirsiniz.

WordPress admin paneline giriş yaptıktan sonra sol menüden Eklentiler sayfasını açın ve üst kısımdaki Yeni Ekle linkine tıklayın. Açılan sayfadaki arama kısmına “FV Top Level Cats” yazarak eklentiyi aratın.

Arama sonuçlarında gördüğünüz “FV Top Level Cats eklentisini sitenize kurun ve etkinleştirin hepsi bu kadar.

Yöntem 3: Seo Eklentilerindeki Ayarlar ile Kategori Yazısını Kaldır

Bu yöntemde de WordPress’in faydalarından yararlanacağız. Bu yöntemde WordPress’in SEO için en çok tercih edilen eklentileri olan Yoast Seo ve Rank Math Seo eklentilerinde WordPress linklerinizden kategori yazısını nasıl kaldıracağınızı gösterdik.

Yöntem 3.1: Yoast Seo ile Linklerden Kategori Yazısını Kaldır

Eğer sitenizde Yoast Seo eklentisini kurulu ise diğer yöntemlerle uğraşmadan bu işlemi yapabilirsiniz. WordPress admin panelinize bağlantıktan sonra sol menüden Seo linkinin üzerine gelin, açılan menüden Arama Görünürlüğü seçeneğine tıklayın açılan sayfanda Kategoriler sekmesini açın ve ilgili sayfada bulunan Kategori önekini kaldır kısmını Kaldır olarak seçin hepsi bu kadar.

Yöntem 3.2: Rank Math Seo ile Linklerden Kategori Yazısını Kaldır

Eğer sitenizde Rank Math Seo eklentisi kurulu ise diğer yöntemlerle bakmadan bu yöntemi uygulayarak kategori linklerinden kategori ibaresini kaldırabilirsiniz.

WordPress admin panelinize giriş yaptıktan sonra sol kısımdaki Rank Math linkinin üzerine gelen açılan linklerden genel ayarlar linkine tıklayın, açılan sayfada Strip Category Base seçeneğini aktif olarak seçin hepsi bu kadar.

Yöntem 4: Htaccess kullanarak WordPress Linklerinden Kategori İbaresini Kaldır

Bahsettiğimiz üç yöntem de wordpress ekosistemini kullanarak uygulunan çözümlerdi bu yöntemde bunun dışına çıkarak htaccess dosyasını kullanabilirsiniz böylelikle manuel bir çözüm uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemi sitenize uygulayabilmek için sitenizin htaccess dosyasına erişiminiz olmalı. Cpanel veya ftp üzerinden .htaccess dosyasını açın ardından aşağıdaki kodu sitenize uygun şekilde düzenleyerek .htaccess dosyanızın sonuna ekleyin.

RewriteRule ^kategori/(.+)$ http://www.siteadi.com/$1 [R=301,L]

Yorum Yap
Bir Cevap Yaz

Wordpress Tema

kanews-wordpress-tema

Kanews — Wordpress Haber Teması

geoit-wordpress-tema

Geoit — Wordpress Blog&Magazine Teması

wordpress-e-ticaret-tema

Ticikan - E-Ticaret Wordpress Teması

spixer-wordpress-tema

Spixer — Wordpress Blog&Magazine Teması

dilhun-wordpress-tema

Dilhun - Çok Amaçlı Wordpress Kurumsal Teması

gmedia-wordpress-tema

Gmedia — Ücretsiz Wordpress Tema