wordpress-hosting-secimi

Bu yazıda dünyanın en çok kullanılan ve en iyi içerik yönetim sistemi olarak kabul edilen WordPress için hosting seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, hangi özelliklere ihtiyacınız var gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Hosting Nedir?

Hosting’in Türkçe anlamı “barındırma” olarak geçmektedir. Kısaca tanımını yapmak gerekirse internet üzerinden gerçek zamanlı ulaşılması için  sitenize ait tüm dosyaların ve içeriklerin depolandığı alandır. Bu alan 7/24 çalışarak sitenizin ziyaretçilerinize ulaşmasını sağlamaktadır.

Hostingin tanımını yaptığımıza göre şimdi de hosting seçimi yaparken dikkat etmemiz gerekenlerden bahsedelim.

Wordpress Tema

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de hosting paketin firmasının seçimidir. Bir web sitesi sahibi olmak için domain ve hosting almak gerekiyor. Bu işe yeni adım atanların aklına gelen sorulardan biri de hosting seçimi neye göre yapılmalıdır? Hosting paketi neye göre, hangi firmadan alınır?

Hosting firması seçilirken dikkat edebileceğiniz birkaç unsur var. Seçenek ve tercihleri şöyle belirleyebiliriz. Firmayı belirlerken yeni bir şirket mi yoksa uzun zamandır hizmet veren bir şirket mi seçileceği ilk seçeneklerden biridir. Ne yazık ki yeni firmalarda sektörde ayakta kalmakta zorlanıp bırakanlar olduğu için sağlam ve eski firmaları tercih etmek doğru olacaktır.

Satıcı ile ilgili olarak araştırma yaparak, hakkındaki yorumları okuyabilirsiniz. Yanı sıra hizmet alacağınız firmanın teknik destek departmanını da araştırın, ne kadar zamanda ilgileniyorlar ve problemleri çözmeyi ne kadar başarıyorlar önemli sorular arasında. Diğer önemli konu da tabi ki fiyat karşılaştırması olacaktır.

Hosting seçimi yaparken paket içeriği hakkında da bilgi almalısınız. Örneğin web sitesine yapılacak olan ziyaretçi veri transferi önemlidir. Örnek vermek gerekirse web sitesi ana sayfası 5 MB boyutundaysa ziyaretçi ana sayfaya girdiği zaman 5 MB veri transferi gerçekleştirir. Profesyonel bir sayfa düşünmüyorsanız eğer 1 GB kapasite yeterli olabilir ama aklınızdan geçen bir video sitesi ise yetersiz kalacaktır. Kurumsal bir yapı için web sayfası hazırlıyorsanız en önemli konulardan biri de mail adresidir. Şirket içi ya da dışı mail trafiği hızlı ve yoğun olacağı için mail adresi ve mail kotası önemli içeriklerdir. Bu durumu ihtiyaca göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Hosting seçimi için işlemci de sitenin yüklenme hızının etkileyecektir. Bu yüzden de sunucu başına ne kadar az sayıda hosting düşerse o kadar iyi olacaktır. Ram’in boyutu da işlemci gibi yine yükleme hızını etkiler. Bir diğer soru da Windows mu Linux mu sorusudur. HTML kullanacaksanız keyfinize kalmış ikisini de kullanabilirsiniz. NET, ASP kullanacaksanız Windows, mysql, php, joomla ya da wordpress kullanacaksanız da Linux yararlı olacaktır.

Hosting Tavsiyemiz!

Kan Themes olarak Turhost kullanıyor ve tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap
Bir Cevap Yaz

Wordpress Tema

kanews-wordpress-tema

Kanews — Wordpress Haber Teması

geoit-wordpress-tema

Geoit — Wordpress Blog&Magazine Teması

wordpress-e-ticaret-tema

Ticikan - E-Ticaret Wordpress Teması

spixer-wordpress-tema

Spixer — Wordpress Blog&Magazine Teması

dilhun-wordpress-tema

Dilhun - Çok Amaçlı Wordpress Kurumsal Teması

gmedia-wordpress-tema

Gmedia — Ücretsiz Wordpress Tema