customize-wordpress-widgets

Günümüzde sıklıkla paylaşımlı hostinglerde karşılaştığımız bir sorundan bahsedeceğiz.  Web siteniz belirli bir aşama kaydettiyse yazı sayısı çoğaldıysa veya ziyaretçi sayısı çoğaldıysa ve paylaşımlı hosting kullanıyorsanız sunucu inode limit uyarısı almaya başlayabilirsiniz hatta limite ulaşmış ve büyük bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu yazıda WordPress Sitelerinde İnode-Dosya Limiti Sorununun Çözümü hakkında bilgi paylaştık.

Inode-Dosya Limit Nedir?

Öncelikle bunu ele almak gerekiyor, kısaca bahsetmek gerekirse; Inode (dosya numarası) Türkçe çevirisinde de anlaşılacağı üzere dosya sayısıdır. Sitenizde bulunan tüm dosyaların sayısını ifade eder.

Neden Inode-Dosya Limiti Var?

Genellikle paylaşımlı hostinglerde karşılaştığımız bir limittir. Bu limitin koyulma sebeplerinin başında güvenlik gelmektedir. Çeşitli saldırılarla sitenize binlerce kalıntı dosya bırakılabilir ve bu kalıntılar sitenizde şişmeye sebep olabilir dolayısıyla bu limit ile bunun önüne geçilmektedir.

Wordpress Tema

Inode-Dosya Limit Sayımı Nereden Öğrenebilirim?

siteadresi.com:portnumarası ile cpanel adresinize giriş yaptıktan sonra sağ sidebarda bulunan “Statistics” bölümünde bulunan “Fila Usage” alanından hem limiti hem de mevcut dosya miktarınızı görebilirsiniz.

Bu oran %100’e ulaştığında web sitenizde yeni bir dosya oluşturabilmek için bir dosya silmeniz gerekecek. İşte bu noktada gereksiz dosyalardan kurtulmak için çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

Adım Adım WordPress Sitelerinde İnode-Dosya Limiti Sorununun Çözümü

 • WordPress admin panelinize giriş yapın (siteadresi.com/wp-admin)
 • Sitenizi bakım moduna alın
 • Sol panelden “Eklentiler>Yeni Ekle” sayfasını açın
 • Açılan sayfada arama bölümüne “regenerate” yazın ve geliştiricisi “Alex Mills” olanRegenerate Thumbnails”  isimli eklentiyi kurun ve etkinleştirin.
 • Daha sonra geçici olarak “Görünüm>Temalar” sayfasından varsayılan WordPress temasına geçiş yapın
 • Admin panelinde sol panelden “Araçlar>Küçük görselleri yeniden oluştur” sayfasını açın
 • Açılan sayfada “Delete thumbnail files for old unregistered sizes in order to free up server space. This may result in broken images in your posts and pages.” seçeneğini işaretleyin ve birinci buton olan “Regenerate Thumbnails For All ** Attachments” butonuna tıklayın.
 • Yüklenme barının %100 olmasını bekleyin, bu süreçte eklenti gereksiz görsel boyutlarını silecek ve inanılmaz bir dosya limiti kazanacaksınız.
 • %100 olduktan sonra tekrar eski temanıza geri dönün
 • Ardından admin panelinde sol panelden “Ortam>Kütüphane” sayfasını açın ve filtreleme bölümünden butonuna tıklayın
 • Ardından sayfadaki tüm dosyaları işaretleyin ve yukarıdaki “Toplu İşlemler” kutusundan “küçük görselleri yeniden oluştur” seçeneğini seçin ve uygula butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada 7. adımdaki işlemleri tekrar uygulayın
 • Tekrar “Ortam>Kütüphane” sayfasına dönüp 2, 3, 4 ve 5. sayfalarda da aynı işlemleri uygulayın.

Böylelikle binlerce eski görselleri tek bir boyutta tutulmasını sağladık, yeni görseller için ek görsel boyutlarını korumuş olduk. Dolayısıyla büyük oranda dosya sayı limiti kazanmış olduk.

Yorum Yap
Bir Cevap Yaz

Wordpress Tema

kanews-wordpress-tema

Kanews — Wordpress Haber Teması

geoit-wordpress-tema

Geoit — Wordpress Blog&Magazine Teması

wordpress-e-ticaret-tema

Ticikan - E-Ticaret Wordpress Teması

spixer-wordpress-tema

Spixer — Wordpress Blog&Magazine Teması

dilhun-wordpress-tema

Dilhun - Çok Amaçlı Wordpress Kurumsal Teması

gmedia-wordpress-tema

Gmedia — Ücretsiz Wordpress Tema